Gaz pieprzowy czy łzawiący - który lepszy do samoobrony?

Rozmowy na wrażliwe tematy. Potrzebujesz wsparcia? Masz problem, którego nie potrafisz rozwiązać? Postaramy się pomóc, bo w kupie siła :)
Awatar użytkownika
Piotr-73
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2022, 20:56

Gaz pieprzowy czy łzawiący - który lepszy do samoobrony?

Post autor: Piotr-73 »

Gaz pieprzowy czy łzawiący - który lepszy do samoobrony?
Gaz łzawiący i gaz pieprzowy to najpopularniejsze gazy stosowane do samoobrony - legalne i łatwo dostępne. Który sprawdzi się lepiej w sytuacji, w której trzeba unieszkodliwić napastnika? Czy choć jeden z nich pomoże odgonić także agresywne dzikie zwierzęta? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!
Gaz łzawiący i pieprzowy - podobieństwa
Gaz łzawiący i gaz pieprzowy wykazują wiele podobieństw. Przede wszystkim oba służą do samoobrony, są legalne, łatwo dostępne, proste do użycia, wygodne do trzymania w dłoni i lekkie. Działają w ten sam sposób - unieszkodliwiają przeciwnika za pomocą substancji znajdujących się w wypryskiwanej chmurze. Paraliżują napastnika poprzez czasowe oślepienie, utrudnienie oddychania, dezorientację. Gazy wpływają na błony śluzowe i drogi oddechowe.
Różnice między gazami do samoobrony
Pierwszą znaczącą różnicę między tymi dwoma gazami obronnymi stanowi skład. Podczas gdy gaz pieprzowy jest naturalny, gaz łzawiący - syntetyczny. Druga wynika ze szczegółowej specyfiki działania. Gaz pieprzowy wywołuje pieczenie i dusi napastnika, niekiedy czasowo go oślepia. Gaz łzawiący podrażnia błony śluzowe oczu, nosa, gardła i płuc, przekładając się na łzawienie i wydzielanie śluzu.
Gaz pieprzowy jest środkiem do samoobrony popularnym wśród zwykłych użytkowników, natomiast gazu łzawiącego używają przede wszystkim służby mundurowe. Tego drugiego nie trzeba wycelować bezpośrednio w twarz napastnika, natomiast gaz pieprzowy wymaga precyzji. Mogłoby to przemawiać na korzyść gazu łzawiącego, jednak i on ma wady - nie na każdego zadziała.
Obrazek
Co wybrać: gaz pieprzowy czy łzawiący?
Jeśli chodzi o dostępność, legalność czy wygodę użytkowania, możesz wybrać dowolny gaz obronny. Warto natomiast pamiętać, że:
● gaz pieprzowy działa na każdą osobę (reakcja jest mimowolna), natomiast gaz łzawiący może być nieskuteczny w przypadku osób otępiałych po spożyciu alkoholu, narkotyków czy nawet silnych leków. Gaz łzawiący może nie zadziałać także na osoby silnie wzburzone oraz nieodczuwające bólu z innych powodów,
● używając gazu łzawiącego, nie trzeba być precyzyjnym ani znajdować się blisko agresora. Z kolei przy gazie pieprzowym niezbędne jest wycelowanie w twarz, a więc bycie bardzo blisko napastnika i proste trzymanie sprayu,
● gaz pieprzowy jest skuteczny w stosunku do ludzi i zwierząt, a gaz łzawiący tylko do ludzi,
● gaz łzawiący działa po chwili (5-30 sekundach), a gaz pieprzowy od razu,
● usunięcie gazu łzawiącego z ciała i ubrań jest trudniejsze niż pozbycie się cząsteczek gazu pieprzowego.
Niezależnie od wyboru gazu obronnego pamiętaj, by zamówić produkt sprawdzonej marki i z wiarygodnego źródła.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.
Zdj. Shutterstock
kwiateek

Re: Gaz pieprzowy czy łzawiący - który lepszy do samoobrony?

Post autor: kwiateek »

Jasne, że trzeba się chronić, a dodatkowo pomyśleć o własnym zachowaniu. I ja mam nadzieję, że będziecie sobie w tym temacie sporo mówić, niemniej jednak uważajmy, bo niektóre środki naprawdę źle działają na osoby trzecie. Nawet mistyczne grzyby halucynogenne powodują zaćmienia umysłu. Trzeba wiedzieć, co jak wygląda i dlaczego.
ODPOWIEDZ